Pielgrzymka Armenia – Gruzja – 9 dni. 4-12 sierpnia 2020

Kategoria: Wydarzenia, relacje...
Utworzono: sobota, 16 listopad 2019 23:11
Opublikowano: sobota, 16 listopad 2019 23:11
Administrator
Odsłony: 2481

gruzja1DZIEŃ  1 - WYLOT

Zbiórka przed Parafią i transfer na lotnisko Warszawa Okęcie, odprawa paszportowa  i bagażowa o godz. 20.25   i wylot do Tbilisi o godz. 22.25.

 

DZIEŃ  2 - TBILISI

Przylot do Tbilisi o godz. 04.05 , transfer do hotelu na odpoczynek, zakwaterowanie i krótki nocleg.

Późne śniadanie, po którym zwiedzanie stolicy Gruzji: zobaczymy Stare Miasto: kościół Metechi wraz z rzeźbą króla Wachtanga - założyciela stolicy Tbilisi, twierdza Narikala, synagoga, Katedra Sioni i kościół Anczischati – jeden z najwspanialszych pomników wczesnego okresu gruzińskiej architektury. Następnie spacer główną ulicą miasta – Rustaweli. Zobaczymy także skwer i pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.  Msza św. w kościele

św. Piotra i Pawła ("polskim") zbudowanym w latach 1870 - 1877 ze składek polskich zesłańców.

W 1999 r. nawiedził kościół Ojciec Święty Jan Paweł II.  Obiadokolacja, powrót do hotelu na nocleg.

 

 

DZIEŃ  3 - MCCHETA - GÓRY KAUKAZ: STEPANCMINDA (KAZBEGI) – GERGETI

Śniadanie, po którym przejazd do starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mccheta – wizyta  w monastyrze Dzwari i katedrze SwetiCchoweli, która jest głównym kościołem oraz świadectwem ich niemal 1700-letniej historii chrześcijaństwa. Jest to również święte miejsce, w którym przechowywane się fragmenty szat Chrystusa.  Następnie przejazd do Stepancmindy (Kazbegi) położonej u stóp Kaukazu. Przejazd jeepami do klasztoru Cminda Sameba w Gergeti – Św. Trójcy z najpiękniejszym widokiem na Kazbek. Gergeti to również jedna z ikon całej Gruzji. Obiadokolacja w formie „gruzińskiej biesiady” ze słynnymi toastami w tradycyjny gruzińskim lokalu z muzyką na żywo, winem  i potrawami gruzińskimi. Powrót do hotelu na nocleg.

 

gruzja2DZIEŃ  4 - KACHETIA: KWARELI – BODBE – SIGNAGI 

Po śniadaniu udamy się do Kachetii. Obecnie region słynie z produkcji wina. To stąd wywodzą się słynne na całym świecie marki tego napoju. To tutaj znajdują się setki tradycyjnych gospodarstw, w których powstają tysiące litrów domowego wina na potrzeby własne, najbliższych i gości. Zwiedzimy urokliwe miasteczko Signagi, malowniczo położone nad Doliną Alazańską, z której pochodzi większość gruzińskich win. Udamy się także do klasztoru Bodbe, który został założony już w IX w. na miejscu pochówku najważniejszej świętej Gruzji - św. Nino. W trakcie wycieczki odwiedzimy  winiarnię w Kwareli i weźmiemy udział w obiadokolacji w formie gruzińskiej biesiady u zaprzyjaźnionych kachetyjskich gospodarzy. Podczas wycieczki można posmakować słodkiego specjału, charakterystycznego tylko dla Gruzji – czurczcheli.

Powrót do hotelu w Tbilisi na nocleg.

DZIEŃ  5 - HAGHPAT – JEZIORO SEVAN

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu, przejazd do północnej Armenii, przez malownicze pejzaże zalesionych gór i głębokich kanionów. Najpierw zobaczymy przykład średniowiecznej architektury ormiańskiej - Klasztor Haghpat(XI – XIII w.), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd nad Jezioro Sewan – jedno z największych górskich jezior Eurazji. Wizyta w monastyrze Sewan z IX w. Wspinaczka na wzgórze, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na jezioro. Przejazd do Erywania na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ  6 - ERYWAŃ – GEGHARD – GARNI 

Śniadanie i przejazd na zwiedzanie stolicy Armenii: Plac Republiki, Parlament i Pałac Prezydencki, Ormiańska Galeria Narodowa, Uniwersytet oraz pomnik i muzeum poświęcone chrześcijańskim Ormianom -  ofiarom ludobójstwa 1915 r. Następnie przejazd do położonej w skalnej jaskini świątyni Geghard z XII-XIII w., której ormiańska nazwa oznacza „Święta Włócznię”, na cześć długo przechowywanej tu włóczni, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa (włócznia jest teraz wystawiona w Muzeum Katedralnym w Eczmiadzynie). Monastyr Geghard został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Garni, gdzie zobaczymy pogańską świątynie, jedyną taką antyczną budowlę, której pozostałości przetrwały do dnia dzisiejszego. Zwiedzimy „Świątynię Słońca” oraz zespół królewskich antycznych łaźni. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

gruzja3DZIEŃ  7 - KHOR VIRAP – NORAVANK

Po śniadaniu przejazd do Khor Virap , czyli klasztoru „głębokiej studni” – zbudowanego w miejscu, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel - założyciel i patron Kościoła ormiańskiego, męczennik chrześcijański (gdy okazało się, że Grzegorz jest chrześcijaninem, odmawiając złożenia ofiary pogańskim bogom, był tu więziony przez 13 lat bez jedzenia).Stąd jest także najbliższy i najbardziej spektakularny widok na świętą górę Ormian (położoną obecnie po stronie tureckiej) – Ararat, na której zgodnie z tradycją biblijną osiadła Arka Noego. W Noravank zobaczymy monastyr z początku XIII wieku, zbudowany na progu skalnym, w głębokim kanonie rzeki Amaghu. Po drodze degustacja wina w Areni. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ  8 - ECZMIADZYN – ERYWAŃ                                                                                                                                     Następnie przejazd do Eczmiadzyna, znanego jako centrum armeńskiego chrześcijaństwa. Wizyta w katedrze uważanej za jeden z siedmiu cudów Armenii. Kościół powstał jako jeden z pierwszych na świecie kościołów chrześcijańskich, został wybudowany w latach 301- 303 n.e. przez króla Tridatesa III, który jako pierwszy władca na świecie przyjął chrześcijaństwo. Udamy się do muzeum katedralnego, którego najcenniejszym zabytkiem jest grot ze Świętej Włóczni. Powrót do Erywania. Zobaczymy Wernisaż - wystawę ormiańskiej sztuki narodowej, gdzie można  poczuć zapach i klimat ormiańskiego orientu i zakupić rękodzieła w korzystnych cenach.  Następnie zespół architektoniczny Kaskada - nowoczesne centrum sztuki Erywania, gdzie z górnego bulwaru można podziwiać panoramiczny widok na miasto i Górę Ararat. Powrót do hotelu na obiadokolację       i nocleg.

DZIEŃ  9 - POWRÓT

Odbiór pakietów śniadaniowych, przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa o godz. 02.40 i wylot powrotny                     o godz. 04.40. Przylot na lotnisko Warszawa Okęcie o godz. 06.30, transfer powrotny do parafi, zakończenie pielgrzymki.

Termin: 04.08 – 12.08.2020 

              KOSZT 4150 ZŁ + 110 $

Zapewniamy:

Obowiązują warunki ubezpieczenia Axa „Kontynenty”

 

Cena nie obejmuje:

u kachetyjskich gospodarzy, degustacji wina,  gruzińskiej biesiady itp. – na ten cel należy posiadać 110 USD/os. – płatne na miejscu w Gruzji

 

Uwagi:

 

vervinci travel

 

Biuro Podróży Tour Operator
VERVINCI TRAVEL
Piotr Werwiński
ul. Słowackiego 1
85-008 Bydgoszcz