Ogłoszenia duszpasterskie - 09.06.2019r. - ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO ROK C

1. W minioną niedzielę odbył się w naszym sanktuarium festyn rodzinny. Serdecznie dziękujemy Zarządowi, Dyrekcjom, Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych Arka za perfekcyjne przygotowanie i poprowadzenie całego przedsięwzięcia.

2. Dziś Uroczystość Zesłania Ducha św. - początek publicznej działalności Kościoła.

3. Ofiary składane dziś na tacę przeznaczone są na nasze lubelskie seminarium. Złożymy je na ręce kleryka Mateusza. Bóg zapłać!

4. Jutro Święto Maryi Matki Kościoła. Msze św. o godz.7.00, 9.00, 16.00 i 18.00.

5. We wtorek o godz.19.00 spotkanie formacyjne Dorosłych Lektorów.

6. W czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W naszym sanktuarium odbędzie się rejonowy dzień skupienia dla kapłanów pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Wróbla. Prosimy o modlitwę.

7. W czwartek też zapraszamy do naszego sanktuarium na kolejny Różaniec Fatimski. Początek o godz.17.30. Prosimy o przyniesienie ze sobą lampionów.

8. W klasztorze Franciszkanów doroczny odpust ku czci św. Antoniego oraz 10. rocznica koronacji Obrazu. Sumie odpustowej o godz.18.00 przewodniczy ks. bp Witalij Skomorowski z Łucka.

9. 15 czerwca w sobotę, w parku za Bazylika odbędzie sie wyścig dla dzieci i młodzieży w ramach: "Szkolnej Ligi Rowerowej". Zapisy, informacje o wyścigu w gablocie.

10. Za tydzień w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 12.00 będziemy przeżywali jubileusz 50-lecia posługi kapłańskiej ks. kan. Stanisława Tujaka. Serdecznie zapraszamy na wspólne dziękczynienie.

11. Zapraszamy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli, która odbędzie się w dniach 1 - 2 lipca. Koszt – ok. 180 zł (uzależniony od liczby uczestników). Zapisy przyjmowane są do 19 czerwca (przedpłata: 100 zł). Temat pielgrzymki: W imię przyszłości Kultury. Szczegółowy jej program wywieszony jest na tablicy ogłoszeń. Zgłoszenia - w zakrystii lub u ks. Karola.

12. Zapraszamy do naszej parafialnej kawiarenki na wszystko, co dobre dla naszego ciała.

13. Przypominamy, Siostry i Bracia, o odpowiednim stroju do kościoła. Jak w upalne dni ubrać się do kościoła? Może pomoże nam artykuł umieszczony w naszej gazetce W Sercu Maryi. Wywieszony jest tez na tablicy ogłoszeń.

14. W wielu miastach w Polsce próbuje wprowadzić się demoralizująca edukację seksualną według standardów WHO- ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA, które przewidują przekazywanie dzieciom od przedszkola wiele seksualizujących i demoralizujących treści. Naszym zadaniem jest obronić dzieci przed tymi atakami. Może u nas jeszcze nie jest to tak widoczne ale nasza Ojczyzna jest w tym względzie już mocno doświadczana. Powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „ Stop pedofilii”. Dziś w naszym sanktuarium wolontariusze do Domowego Kościoła i Dorosłych Lektorów zbierają podpisy pod projektem ustawy, która ma na celu powstrzymanie wprowadzenia tego typu zajęć w tej formie do przedszkoli i szkół. Aby podpisy były ważne potrzebny jest nr pesel. Zachęcamy wszystkich do złożenia swojego sprzeciwu zwłaszcza rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych. I pytajcie dokładnie w placówkach do których posyłacie swoje dzieci jak prowadzona jest edukacja w tej dziedzinie.

15. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, wszystkim zaś Gościom, Parafianom i Sympatykom naszego sanktuarium szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.

 

Jak w upalne dni ubrać się do kościoła?

Niektórym wydaje się, że wysoka temperatura zwalnia z odpowiedniego ubioru w miejscu największego sacrum, jakie istnieje – miejscu przebywania Najświętszego Sakramentu. Otóż gorąco jest wszystkim, a krótkie spodnie czy odsłonięte ramiona niekoniecznie sprawią, że będzie nam chłodniej.

W sklepach przy pl. Świętego Piotra w Watykanie można znaleźć nie tylko dewocjonalia, ale także… jednorazowe spodnie. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, kupują je właśnie turyści, którzy mimo nieodpowiedniego stroju chcą wejść do Bazyliki św. Piotra i nie zostać z niej wyproszeni. Strój w kościele – miejscu, w którym przechowywany jest Najświętszy Sakrament, a także sprawowana Eucharystia, powinien być nie tylko skromny, ale także – jak cała nasza postawa – winien oddawać cześć Panu Bogu.

W czasie wakacji bądź w ogóle występowania wysokiej temperatury niektórym po prostu nie chce się przebierać i w niedzielę idą do kościoła w stroju – można by rzec – wakacyjnym. Jednak powinny obowiązywać nas w tej kwestii dwie główne i najważniejsze zasady. Pierwsza z nich to skromność. To właśnie z jej powodu mężczyźni nie powinni przychodzić do kościoła, a szczególnie na Eucharystię, w krótkich spodniach bądź t-shirtach. Kobiety powinny wystrzegać się krótkich sukienek bądź spódniczek, odsłoniętych ramion, widocznego dekoltu czy prześwitujących ubrań. Z oczywistych względów te wytyczne mają praktyczne zastosowanie nie tylko ze względu na znajdujących się w świątyni wiernych, ale i księży, którzy podczas sprawowania Eucharystii zwróceni są w stronę wiernych. Musimy mieć pełną świadomość tego, że nasz ubiór, nawet w chwilach gdy nie jesteśmy tego świadomi, może być miejscem, na którym wiele osób zatrzymuje swój wzrok – celowo bądź nie. Drugą kwestią, która właściwie wynika z tej pierwszej, jest kultura naszego ubioru. Musimy zwracać uwagę nie tylko na to, czy odsłaniamy ramiona, ale także na to, czy strój, który na sobie mamy, jest wyrazem oddania czci Panu Bogu obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Można przecież przyjść do kościoła w długich spodniach i koszuli, ale niekoniecznie będzie to strój godny spotkania z Bogiem.

Jak zatem powinniśmy się ubrać do kościoła? Nie chodzi przecież o to, żeby mieć w głowie same zakazy i nakazy. Każdy z nas powinien w swoim sumieniu i według własnego rozeznania przygotować się na spotkanie z Chrystusem, który przecież nie jest oskarżycielem, ale Czystą Miłością.