1. Dziś modlitwa różańcowa ulicami naszego miasta z Ikoną Matki Bożej Chełmskiej. Będziemy się modlili o wiarę w naszych rodzinach, pokój na świecie i ustrzeżenie nas od wojny oraz o wybory w naszej Ojczyźnie zgodne z Wolą Bożą. Początek o godz. 19.00 w naszym sanktuarium, zakończenie zaś w Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, która obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Tam odśpiewamy Apel Jasnogórski. Serdecznie wszystkich zapraszamy! Prosimy o przyniesienie świec. Myśl przewodnia rozważań: Boże, dopomóż nam dostrzegać i zrozumieć znaki czasu.

2. Archidiecezja Lubelska, dzięki wsparciu Lubelskiego Węgla "Bogdanka", wyposażyła dziesięć parafii w defibrylatory. Trafiły one do największych sanktuariów w Archidiecezji. Wśród nich jest nasze Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Przekazania dokonał ks. Jarosław Orkiszewski - ekonom archidiecezji w obecności ks. Adama Jaszcza - kanclerza.

3. Chełmskie Centrum Ewangelizacji zaprasza kobiety na comiesięczne spotkania formacyjne. Dzisiaj o 17:30 w sali różańcowej odbędzie się pierwsze spotkanie. Można przyjść i zobaczyć, na czym będą one polegać. Formację będzie prowadzić Akademia Rozwoju Talentów z Koszalina. Zapraszamy!

4. W Chełmskim Centrum Ewangelizacji istnieje możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej. Jest to modlitwa o charakterze prośby, w której jedna osoba lub grupa osób wstawia się do Boga za drugim człowiekiem. Grupa przygotowanych osób wraz z kapłanami służy tym w ten sposób tym, którzy są w potrzebie duchowej i życiowej. Więcej informacji i możliwość zapisu na modlitwę na stronie www.chce.info.

5. „Caritas Archidiecezji Lubelskiej zaprasza uchodźców dotkniętych wojną na Ukrainie na cykliczne spotkania z zespołem mobilnym centrum pomocy migrantom i uchodźcom. Celem spotkań będzie wsparcie psychologiczne, integracyjne, prawnicze oraz z zakresu pośrednictwa pracy i tłumaczeń dokumentów. Takie miejsce spotkań będzie przy naszym sanktuarium. W imieniu Caritas serdecznie zapraszamy w środy w godzinach 12-14 przy kancelarii.”

6. Z racji przypadającego w tym tygodniu Dnia Edukacji Narodowej w imieniu Dekanalnego Duszpasterza Nauczycieli zapraszamy nauczycieli i pracowników oświaty w najbliższą środę na modlitwę różańcową o godz. 17.30, Mszę św., a po Eucharystii. na wspólną agapę do Domu Pielgrzyma.

7. W piątek o godz. 17.30 ostatni różaniec fatimski. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

8. Od przyszłej niedzieli wznawiamy kursowanie autobusu „Bazylika” trasa tak jak zawsze. Autokar będzie przywoził wiernych tylko na dwie Msze św. o godz. 7.00 i 9.00. Wyjazd spod dworca PKP o godz. 6.40 i 8.40. Koszty przejazdu na początek będzie pokrywała parafia. Prosimy o poinformowanie swoich sąsiadów, którzy korzystali z tej formy dojazdu na Eucharystię.

9. Za tydzień będziemy przeżywali XXXIII Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II - cywilizacja życia. Młodzież oazowa będzie tradycyjnie rozprowadzała kremówki.

10. Również za tydzień w całym Kościele obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Strata upragnionego potomka, poronienie, martwy poród lub śmierć tuż po narodzeniu są traumatycznym przeżyciem dla rodziców. Dlatego październik jest miesiącem szczególnym dla tysięcy kobiet i mężczyzn, którzy doświadczyli straty dziecka. Modlimy się za małżeństwa dotknięte tym bólem. Zapraszamy na modlitwę różańcową w intencji tych rodzin.

11. Osoby, które wybierają się na pielgrzymkę do Meksyku prosimy o wpłacanie po 3 tys. zł do końca tygodnia. Na drugą grupę w dniach 2-11 lutego 2024 roku mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy.

12. Wraz z tygodnikami prasy katolickiej wyłożony jest kwartalnik „ Idziemy do św. Józefa”, poświęcony św. Józefowi i duchowości katolickiej. Cena 5 zł.

13. Zapraszamy do kawiarenki na smaczne ciasto w gronie rodziny czy przyjaciół.

14. Zbliża się listopad - czas modlitw za zmarłych, zwłaszcza różaniec wypominkowy. Kartki wypominkowe będą wyłożone przy wyjściu z bazyliki. Wypisano na nich datę i godzinę modlitwy, która we wszystkie dni rozpocznie się o godz. 17.15, w sobotę zaś o godz. 16.15. Imiona i nazwiska zmarłych należy wypisywać czytelnie w mianowniku. Wypełnione karty prosimy składać do puszki znajdującej się przy ołtarzu.

15. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a Parafianom, Gościom, Sympatykom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.

Kochani Bracia i Siostry! Za tydzień znów staniemy przed wyborem posłów i senatorów nowej kadencji. Przypominam, że zgodnie z nauczaniem Kościoła uczestnictwo w wyborach jest dla nas, obywateli i katolików, nie tylko prawem, ale powinnością. Mamy obowiązek sumienia popierania dobra, a przeciwstawiania się złu. Jeśli mamy dobrze uformowane sumienia katolickie, to oddamy swój głos tylko na posłów dających nam największą pewność, że stanowczo i zawsze popierać będą obok dobra materialnego narodu także jego potrzeby religijne, określane przez naukę Kościoła. Posłowie przyznający się do wiary dają większą nadzieję, że także ustawy państwowe przez nich uchwalone będą tym duchem przepojone. Posłowie bezbożni oraz kierujący się nienawiścią do wiary i Kościoła są dla nas i Ojczyzny naszej niebezpieczni. Pamiętajmy, że katolik oddający swój głos na posłów Kościołowi wrogich, a nawet na potrzeby religijne narodu obojętnych, staje się współwinny wszystkich szkodliwych następstw tak obywateli współczesnych jak i następnych pokoleń. Oby Matka Najświętsza i Królowa uprosiła u Boga uczciwy i jak najlepszy wybór. Bóg wie, czego nam dziś potrzeba. Proszę Was, kochani Parafianie i Sympatycy, o ofiarowanie codziennie w swoich modlitwach choćby jednego Zdrowaś Maryjo w tej intencji.

Wasz proboszcz
ks. Andrzej Sternik