„CUDAMI WSŁAWIONA MÓDL SIĘ ZA NAMI” - Relacja z odpustu 7-8 września 2019

W sobotę i w niedzielę  07 I 08 odbyły się uroczystości odpustowe. Ołtarz polowy usytuowany był przed wejściem do bazyliki. 7 września od godz. 16.00 witaliśmy pielgrzymów przybywając pieszo do sanktuarium. Po raz pierwszy po dłuższej przerwie przybyli wraz ze swymi duszpasterzami pielgrzymi z Rejowca Osady, z Kaniego, z Pawłowa, z Bończy. Po raz pierwszy była tez pielgrzymka rowerowa  z Parafii Nieustającej Pomocy w Lubartowie. Ponadto byli  pielgrzymi z Dorohuska, ze Świerż, z Rudy Huty, z Brzeźna, z Kamienia, z Wojsławic, z Turowca oraz Kumowa i Krasnegostawu oraz pielgrzymka autokarowa  z Oleśnik. O godz. 18.00 odbyła się procesja do ołtarza z ikoną Matki Bożej Chełmskiej. Mszy św. przewodniczył i kazanie o wynagrodzeniu Niepokalanemu Sercu Maryi wygłosił ks. bp Józef Wróbel. Koncelebrowało 30 kapłanów, uczestniczyła tez w strojach Kapituła Chełmska Kolegiacka. Oprawę  muzyczna miał nasz chór parafialny i chór Partychóra pod dyrekcją Krzysztofa Weresińskiego, orkiestra naszego miasta i nasz Pan Organista.

 

Od godz. 20.30 rozpoczął się nocny blok modlitewnego czuwania- różaniec poprowadził alumn Roman Jaruga z Puław. Apel Maryjny, a po nim  Drogę Krzyżową poprowadził ks. Szymon Majewski. Modlitwę uwielbienia,  w tym roku poprowadził zespół Porozumienie z Parczewa. O godz. 24.00 Pasterka Maryjna, którą sprawowali  będą rodacy i byli wikariusze. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Chmiel, a kazanie wygłosi ks. Zbigniew Jaworski.  Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli ks. Zbigniewowi życzenia z racji 35 Rocznicy Święceń.  O godz.1.00 różaniec fatimski, a po nim procesję z lampionami w Rosarium poprowadził ks. dn Michał Myśliwiecki.  Godz. 5.30 – godzinki, a następnie Mszę św. o godz. 6.00, celebrowali miejscowi wikariusze, a przewodniczył i kazanie wygłosił jeden najmłodszych kapłanów w mieście , neoprezbiter  z Parafii św. Matki Teresy z Kalkuty Adam Sowa. Mszy św. o godz.7.00 przewodniczył ks. Krzysztof Gromek, a koncelebrował ks. kan. Zygmunt Lipski z Lublina. O godz. 8.00. Msza św. sprawowana przez ojców franciszkanów. Kazanie wygłosił o. Grzegorz. O godz. 9.00 Mszy św. z błogosławieństwem małych dzieci już na ołtarzu polowym przewodniczył  i kazanie wygłosił ks. bp Mieczysław Cisło.  Na zakończenie  odbyło się indywidualne błogosławieństwo dzieci. Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczył  ks. kard Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali ks. Abp Stanisław  Budzik, bp Mieczysław Cisło i 45 kapłanów różnych stopni i godności. Byli obecni również przedstawiciele  kościoła prawosławnego – nowy ks. proboszcz Jarosław Szczur oraz ks, dn Wadim. Podczas Eucharystii pobłogosławione zostały wieńce, a po niej odbyła się procesja eucharystyczna. Suma odpustowa zgromadziła tysiące wiernych i pielgrzymów wśród nich autokarowa pielgrzymka z Puław z Parafii Miłosierdzia Bożego oraz rowerowa z diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Byli też obecni: Europoseł Beata Mazurek, Senator Józef Zając, Marszałek Województwa Zdzisław Szwed oraz Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek wraz z wiceprezydent Agnieszką Kruk. Przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną miał Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, orkiestra i organista Adam Wójcik.   O godz. 16.00 Msza św. z błogosławieństwem tornistrów i przyborów szkolnych, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Karpiński. Oprawę muzyczną miał nasz zespól dziecięcy z ks. Paweł Gołofitem i Pan organista Adam. Mszę św. kończącą uroczystości odpustowe o godz. 18.00   sprawował ks. Sylwester Brzozowski, notariusz z kurii w Lublinie, który także wygłosił kazanie.

Wszyscy uczestniczący we Mszach św. o 9.00, 11.30, 16.00 i 18.00  przynosili ze sobą róże jako szczególnego daru dla Maryi na jej Urodziny. Kwiaty te zostały pobłogosławione w trakcie specjalnej modlitwy, a wraz z nimi całe nasze życie. Niektórzy zabierali je ze sobą , a niektórzy pozostawiali w sanktuarium jako dar. Zostaną one zasuszone, a następnie będą dołączane do obrazków z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej jako jej szczególny atrybut, przypominający cudowne uzdrowienie niewidomego dziecka za przyczyną Chełmskiej Królowej. Z nadzieją, że każdy kto z wiarą w orędownictwo Matki Bożej Chełmskiej będzie się uciekał, otrzyma zdrowie duszy i ciała.

Składamy serdeczne Bóg zapłać wszystkim Parafianom i Sympatykom, którzy pomagali w przygotowaniach i przebiegu uroczystości odpustowych. Dziękujemy Służbie Liturgicznej, Szafarzom, Przewodnikom Sanktuaryjnym, Chórom, Orkiestrze Dętej, Zespołowi Pieśni i Tańca działającemu w CHDK-u, Panu Organiście, Siostrze Zakrystiance, firmie Ogrodnik za filmowanie. Wdzięczni też jesteśmy Rodzinie Żywego Różańca, Legionowi Maryi, Zespołowi Caritas. Dziękujemy również Władzom Chełma, Dyrekcjom i Pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Zakładu Oczyszczania Miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Chełmskiego Domu Kultury, Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych, Studium Medycznego, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej. Bóg zapłać Sponsorom, Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch, Piekarniom Grela, Restauracji Lotos, Parafiankom, które upiekły ciasto.