List do Parafian - Adwent 2020

Drodzy Bracia i Siostry,

Piszę do Was ten list, choć każdego z Was wolałbym osobiście zobaczyć i każdego z Was pobłogosławić. Czas pandemii zmienił naszą codzienność w każdym wymiarze. Żyjemy w czasie pełnym bólu, lęku i niepewności. Musimy podejmować ciężar restrykcji sanitarnych, chociaż często serce rozumowi bluźni..i tak mocno rwie się w Waszą stronę. Zadajemy sobie pytanie kogo widzę w drugim człowieku ? Czy z bliźnim można się jeszcze „zabliźnić” , gdy stanowi potencjalne źródło biologicznego niebezpieczeństwa? Zasadę integracji zastąpił wymóg izolacji. To również nie poprawia naszych nastrojów.

Jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi nadziei. Ludźmi, którzy czekają na światło i światło w sobie noszą, by rozpromienić każdy mrok, gdy przyjdzie na to czas. Wierzymy, że jak zawsze On swym Narodzeniem zwycięży każdą ciemność.

Dziękuję wszystkim Parafianom i Sympatykom, którzy szczerze i głęboko przeżywają swoją wiarę i są obecni w naszej Bazylice. Wierzę, ale i wiem, że w wielu domach naszej parafii, życie duchowe kwitnie i rozwija się, pomimo świadomej i trudnej rezygnacji z uczestnictwa w Mszy Świętej z powodu obawy o swoje zdrowie i życie. Pokazuje mi to jak silna jest Nasza wiara.Niestety wiem też, że dla wielu osób obostrzenia sanitarne i dyspensa od udziału w niedzielnej Eucharystii, stała się zbyt łatwą wymówką i prostym usprawiedliwieniem tego, co w swojej istocie jest usprawiedliwieniem dla niewiary – brakiem osobistej relacji z Bogiem, wyrażającej się w pragnieniu spotkania i przeżywania Obecności. Dlatego postawmy sobie pytania Bracie i Siostro;

Czy zadałem sobie trud, by pójść do kościoła w inny dzień tygodnia, by uniknąć tłoku niedzielnych modlitewnych spotkań?. Czy jest we mnie głód obcowania, który potrafię przekuć na modlitwę i zjednoczenie z Bogiem we wnętrzu swojego serca?

Koronawirus zabiera nam nie tylko zdrowie i życie, zabiera nie tylko poczucie bezpieczeństwa w różnych wymiarach naszej egzystencji. Obala on także naszą wiarę, jeżeli jest ona płytka. Grzech podobnie jak wirus potrafi zabić zdrowy organizm. Grzech jest obecny wśród nas i należy z nim walczyć, nie uzdrowimy jednak nikogo okładając go wulgaryzmami , wandalizmem lub gestami samookaleczenia. Bracie i Siostro trudny to czas….

Chciałbym by wspólnota jaką jest Kościół, wyszła z tej trudnej sytuacji silniejsza i oczyszczona. Wiara, Nadzieja , Miłość … Dla tych którzy odeszli zbyt daleko, zagubili się w lawinie niechęci i frustracji, mam radę by na chwilę pochylili się nad słowem o Zwiastowaniu i Narodzeniu Najświętszego Dzieciątka Jezus. Pan Bóg daje każdemu łaskę tęsknoty i powrotu do wiary, która jest najważniejszym wymiarem ludzkiego życia. I nie ukrywam, że ta sprawa jest moją najczęstszą modlitwą zanoszoną do Boga u stóp naszej Chełmskiej Matki.

Obecnie trwamy w czasie adwentowego czuwania, które ma na celu dobre przygotowanie się do Bożego Narodzenia . Temu służą roraty w dni powszednie o godz. 6.00, rekolekcje parafialne na które zapraszamy w dniach 13-16 grudnia. Z sakramentu pojednania i pokuty przed Świętami Bożego Narodzenia będzie można skorzystać w czasie rekolekcji oraz codziennie kapłani pełnią dyżur w konfesjonale podczas Mszy Świętych i na pół godz. przed wieczorną Eucharystią. Nie odkładajmy spowiedzi na koniec i nie zaniedbajmy jej z własnej winy! Serdecznie zapraszam. Wieczerza wigilijna i opłatek to początek przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. K. Norwid napisał: „Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej wieczornej gwiazdy na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.

Kochani, nie może przecież na naszych stołach przy wieczerzy wigilijnej zabraknąć zgodnie z tradycją jak pisze poeta tego „chleba biblijnego”. Opłatki pobłogosławione możemy otrzymać, w zakrystii lub kancelarii parafialnej. A po świętach zwykle była wizyta duszpasterska. Wobec zagrożenia zdrowia ks. Arcybiskup w dekrecie wykluczył tradycyjną formę „od drzwi do drzwi”. W trosce o błogosławieństwo Was i waszych domów zaproponujemy inną formę naszych wspólnych spotkań. Na stronie internetowej parafii i na tablicach ogłoszeń oraz każdej niedzieli w gazetce parafialnej będzie podany program wizyty duszpasterskiej. Zawsze my byliśmy u Was, tym razem Was zapraszamy do nas, do świątyni, wspólne nabożeństwo i wieczorną Mszę św. sprawowaną z prośbą o błogosławieństwo dla rodzin. Ze względu na limity zapraszamy przedstawiciela rodziny, bardzo cieszyć mnie będzie każda obecność. Po cichu liczę, że może tym razem Panowie ruszą gromadnie do Kościoła, bo na Panie w tym względzie parafia zawsze może liczyć.

Na zakończenie Mszy św. odbędzie się indywidualne wręczenie każdej rodzinie specjalnej modlitwy błogosławieństwa domu. Bardzo prosimy by pozostali domownicy uczestniczyli w Eucharystii w tym czasie w łączności online jeśli to jest możliwe. Starszym osobom i samotnym nie posługującym się internetem mogą pomóc młodsi członkowie rodzin , lub dobrzy sąsiedzi zaprosić do siebie na Mszę św. W domach prosimy o przygotowanie ołtarzyka tak jak na wizytę duszpasterską z kapłanem. Po powrocie z bazyliki naszego przedstawiciela niech rodzina zgromadzi się na wspólnej modlitwie . Prosimy wtedy o odczytanie tekstu błogosławieństwa domu przyniesionego z kościoła i pokropienie wodą święconą.

Gdyby ktoś nie miał wody świeconej zapraszamy do bazyliki przy wejściu do zakrystii można będzie ją pobrać z przygotowanego tam naczynia. W ten sposób będziemy duchowo razem w każdym wymiarze. Będzie inaczej jak zawsze ale w jedności z parafią.

Tajemnica jaką niesie ze sobą Boże Narodzenie, sprawia, że cały świat się zmienia, a serca ludzi wypełnia miłość do drugiego człowieka Kochani Bracia i Siostry, przyjmijcie życzenia na piękne jej przeżywanie, w tym roku w odmiennej scenerii zewnętrznej, ale w wewnętrznie zawsze bliskiej i ciepłej , pełnej miłości i czułego dotyku Boga przychodzącego po to by zamieszkać z nami i żyć w nas i przez nas . Te dwa słowa Boże Narodzenie budzą w nas ciepło. Niech ono opromienia wasze życie, wskazując drogę, którą warto się kierować. Niech łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa zamieszka w naszych sercach i przyniesie nam pokój i ukojenie, zdrowie duszy i ciała. Życzę, aby wszyscy ludzie, których spotkacie byli szczęśliwi, a przyjaciele prawdziwi. Byśmy z czasu pandemii wyszli mądrzejsi i silniejsi ku pięknemu życiu. Na wszystkie dni świąteczne i na cały rok 2021 niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec i Syn i Duch św.

 

Ks. Andrzej Sternik
proboszcz