Pielgrzymka Armenia - Gruzja - 11 dni - 08-18.08.2022 - drugi turnus

02 08 ga 2 tura 1TERMIN: 08-18.08.2022PDF icon
CENA: 540 Euro + 1900 PLN

 

CENA OBEJMUJE:               

 • przelot samolotem Warszawa-Tbilisi-Erywań- Warszawa, linie lotnicze Lufthansa,
 • bagaż rejestrowany, podręczny,
 • ubezpieczenie KL i NNW,
 • ubezpieczenie KL choroby przewlekłe,
 • na miejscu przejazdy autokarem/busem z klimatyzacją,
 • opiekę przewodnika polskojęzycznego,
 • zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką,
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacja,
 • system nagłaśniający Tour Guide,
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • Składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

 

02 08 ga 2 tura 3CENA NIE OBEJMUJE:

 • 100 EURO bilety wstępów do zwiedzanych obiektów oraz zwyczajowe napiwki, a także inne opłaty związane z realizacją programu: płatne u pilota po przylocie do Gruzji. Opłata obligatoryjna,
 • wieczór gruziński, dla chętnych, płatny dodatkowo 20 USD,
 • napoje do kolacji płatne dodatkowo.
 • dopłata do pokoju jednoosobowego 300 Euro/os.

 

WAŻNE:

 • Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu,
 • Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie lub przestawieniu,
 • W umowie zgłoszenia należy podać: imiona i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania i nr tel. kontaktowego, oraz numer i serię paszportu wraz z datą ważności,
 • Zastrzegamy sobie wzrost ceny w przypadku wzrostu kursów USD i EURO.

 

CENA:

grupa licząca minimum 42 uczestników:
540 Euro + 1900 PLN

grupa licząca min. 32-41 uczestników:
570 Euro + 2000 PLN

 

ZAPISY

Ks. Paweł Gołofit

Tel. 605 573 193

 

1.         DZIEŃ 08.08.2022                   WYLOT

Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 15:00. Odprawa bagażowo - paszportowa. Wylot
z Warszawy o godzinie 17:00. Lot z przesiadką w Monachium. Przylot do Monachium o godzinie 18:30. Wylot do Tbilisi o godzinie 22:15. Przylot do Tbilisi o godzinie 04.05 (następnego dnia). Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie.

2.         DZIEŃ 09.08.2022                   GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Po śniadaniu wyruszymy w stronę gór Wysokiego Kaukazu jedną z najciekawszych tras w kraju - Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.), urokliwie położoną nad zasilającym tutejszą elektrownię zbiornikiem wodnym Żinwali. Następnie, jadąc wzdłuż rzeki Aragavi, miniemy kurort narciarski Gudauri i dotrzemy do Stepancmindy (dawniej Kazbegi). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.), jeden z sześciu najwyższych szczytów Kaukazu. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

* Dla chętnych – wjazd jeepami pod kościół Św. Trójcy (Cminda Sameba), zbudowany na wysokości 2170 m n.p.m. – jeden z symboli Gruzji ( ok. 20 zł).

 

3.         DZIEŃ 10.08.2022                   TBILISI

Śniadanie. Całodzienna wycieczka po Tbilisi. Zawitamy do największej świątyni gruzińskiej – Kościoła Świętej Trójcy (Cminda Sameba), pospacerujemy po wielokulturowej tbiliskiej starówce, wjedziemy kolejką gondolową pod górujący nad miastem pomnik Matki Gruzji, przejdziemy pod murami twierdzy Narikala, odwiedzimy najstarszą dzielnicę miasta - Abanotubani – z łaźniami siarkowymi i meczetem, zobaczymy most i kościół Metechi, z którymi związane są losy gruzińskich męczenników, katedrę Sioni,
w której przechowywany jest krzyż najważniejszej świętej gruzińskiej - Nino, a także najstarszą świątynię
w Tbilisi – bazylikę Anczischati, synagogę żydowską, oraz słynny Most Pokoju. Obiadokolacja i nocleg.

4.         DZIEŃ 11.08.2022                   KACHETIA

Po śniadaniu wyruszymy do Kachetii, której stolicą jest Telawi. Odwiedzimy założony w VI wieku kompleks klasztorny w Ikalto z trzema cerkwiami oraz pozostałościami po słynnej akademii, a także malowniczy, XI-wieczny klasztor Alawerdi z kopułą na wysokości 55 metrów. Zobaczymy jeden z ważniejszych zabytków architektury gruzińskiej: pozostałości po średniowiecznym mieście, dawnej stolicy Kachetii – Gremi, z zachowanym na wzgórzu kościołem św. Archaniołów i trzypoziomową wieżą mieszkalną – zamkiem. Czeka nas również degustacja wina w jednej z gruzińskich winiarni, gdzie dowiemy się co różni europejską i gruzińską metodę produkcji wina. Powrót do Tbilisi na nocleg. *Dla chętnych tradycyjna gruzińska supra (czyli uczta w cenie 20 USD/os osoby) w restauracji. Nocleg.

5.         DZIEŃ 12.08.2022                   MCCHETA

Po śniadaniu przejedziemy do duchowej stolicy Gruzji – Mcchety. Wjedziemy pod górujący nad miastem Kościół Dżwari (VI w.), skąd roztacza się niezapomniany widok na „gruziński Wawel” oraz łączące się rzeki Aragwi i Mtkwari. Następnie odwiedzamy wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Sveti Cchoveli (Drzewa Życia), gdzie złożono szatę Pana Jezusa i gdzie znajdują się groby gruzińskich królów z dynastii Bagratydów. Udajemy się również do żeńskiego klasztoru Samtavro,
w którym pochowano króla Miriana i królową Nanę – władców, którzy w 337 roku przyjęli chrześcijaństwo. Tu można pomodlić się również u grobu XX-wiecznego świętego – Gabriela. Powrót do Tbilisi. Wizyta
w Muzeum Narodowym, gdzie obejrzymy słynną ekspozycję „Złoto Kolchidy”. Spacer najbardziej reprezentacyjną arterią miasta, ulicą Szoty Rustawelego (XII-wiecznego poety gruzińskiego, autora epopei narodowej „Rycerz w tygrysiej skórze”). Zobaczymy Plac Wolności z kolumną świętego Jerzego
i dawną siedzibą miejskiego ratusza, Pałac Młodzieży będący w przeszłości pałacem gubernatora Kaukazu, budynek parlamentu, kościół Kaszwetii, piękny gmach Teatru Rustawelego, operę w stylu neomauretańskim. Czas wolny, w którym można będzie zrobić zakupy na popularnym pchlim targu, zwanym „Suchym Mostem”. Obiadokolacja i nocleg.

6.         DZIEŃ 13.08.2022                   UPLISCYCHE

Śniadanie. Wykwaterowanie. Następnie wyruszymy do Upliscyche – najstarszego skalnego miasta Gruzji, którego historia sięga V w. p.n.e. Przejedziemy przez Gori, rodzinne miasto Stalina, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum (wejście dla chętnych, za dodatkową opłatą). W miejscowości uzdrowiskowej Bordżomi można będzie pospacerować po Parku Zdrojowym oraz skosztować leczniczej wody mineralnej. Obiadokolacja. Nocleg w okolicach Akhalcyche.

 

7.         DZIEŃ 14.08.2022                   WARDZIA

Śniadanie. Wykwaterowanie. Kierujemy się na południe, jadąc wzdłuż głównej rzeki Kaukazu – Mtkvari. Po drodze zobaczymy imponującą twierdzę Chertwisi, która – jak głoszą legendy – miała stać w tym strategicznym miejscu już za czasów Aleksandra Wielkiego. Następnie odwiedzimy przypominające plaster miodu skalne miasto-klasztor Wardzia, wykute za panowania króla Jerzego III i królowej Tamar (XII-XIII w.). Po przerwie kawowej przejazd w stronę przejścia granicznego.  Przez Giumri, drugie pod względem wielkości miasto Armenii, jedziemy do stolicy – Erywania. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8.         DZIEŃ 15.08.2022                   ERYWAŃ

Po śniadaniu spacer po Erywaniu. Odwiedzimy Instytut Księgi Matenadaran z największą na świecie kolekcją manuskryptów, zobaczymy słynną Kaskadę, przejdziemy przez Plac Wolności z gmachem Opery, a także Plac Republiki. Następnie wyruszymy do wykutego w skale kompleksu klasztornego Geghard, gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Klasztor został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Odwiedzimy również Garni, gdzie na terenie dawnej twierdzy znajduje się unikalny zabytek - świątynia boga słońca Mitry. Stąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po powrocie do Erywania obiadokolacja i nocleg.

9.         DZIEŃ 16.08.2022                   ECZMIADZYŃ

Po śniadaniu wyruszymy do pięknego monastyru Khor Wirap, skąd rozciąga się panorama na znajdującą się po tureckiej stronie świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.). Na jej szczycie w czasie Potopu miała osiąść Arka Noego. Według podań, w studni na terenie klasztoru przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel kościoła ormiańskiego. Przejazd do Eczmiadzynu – „ormiańskiego Watykanu”, siedziby katolikosa – Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Miejsce to miało zostać wybrane przez samego Chrystusa – nazwa „Eczmiadzyn” oznacza „miejsce zstąpienia Jednorodzonego”. Zobaczymy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół i klasztor św. Ripsime oraz kościół św. Gajene (VII wiek). W drodze powrotnej do Erywania obejrzymy pozostałości po zbudowanej z kamienia wulkanicznego monumentalnej świątyni Zwartnoc.  Obiadokolacja i nocleg.

10.       DZIEŃ 17.08.2022                   JEZIORO SEVAN

Po śniadaniu czas na zakupy na słynnym ormiańskim bazarze Wernisaż. Przejazd nad Sevan, zwany „Morzem Armenii” – największe jezioro Kaukazu. Zwiedzimy urokliwie położony zespół klasztorny Savanavank (VIII-IX w.), znany jako „Czarny Klasztor”. Kierując się na północ, przejedziemy przez uzdrowisko Dilidżan. Obiadokolacja i nocleg.

 

11.       DZIEŃ 18.08.2022                   POWRÓT

Wykwaterowanie. Około godz. 01:00 przejazd na lotnisko w Erywaniu. Wylot z Erywania o godzinie 04:45. Lot z przesiadką w Wiedniu. Przylot do Wiednia o godzinie 06:30, wylot do Polski o godzinie 13:00. Przylot do Warszawy o godzinie 14:15. Zakończenie.

 

ZAPISY:

Ks. Paweł Gołofit

Tel. 605 573 193