Drodzy Bracia i Siostry!

W Kościele Jezusa Chrystusa ważną rolę odgrywa cześć okazywana Matce naszego Pana i Matce Kościoła. Ona jest dla nas świetlanym przykładem pełnienia woli Boże, miłości do Chrystusa i otwierania się na natchnienia Ducha Świętego. Spieszymy do Jej sanktuariów rozsianych po całym świecie, także w naszej Ojczyźnie i w naszej Archidiecezji.

Jak co roku zapraszam Was do uczestnictwa we wrześniowych uroczystościach Maryjnych w Wąwolnicy i Chełmie oraz – w październiku – w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie.

Zachęcam do udziału w tradycyjnych pielgrzymkach pieszych do Wąwolnicy i do Chełma. W obu sanktuariach pobłogosławimy wieńce dożynkowe jako wyraz wdzięczności dla Stwórcy za tegoroczne plony.

Zapraszam do pielgrzymowania także młodych, dla których w Chełmie i Wąwolnicy będą przygotowane przez duszpasterstwo młodzieży szczególne programy. Warto pogłębić radość wspólnoty w wierze Chrystusowego Kościoła, jakiej doświadczyliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży i Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie.

Tegorocznym uroczystościom Maryjnym w Wąwolnicy w niedzielę, 3 września o godz. 12.00 będzie przewodniczył Biskup z archidiecezji Santa Cruz w Boliwii, Stanisław Dowlaszewicz.

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w piątek, 8 września o godz. 11.30, zgromadzimy się przed Bazyliką Mariacką na Górze Chełmskiej. Naszej modlitwie przewodniczył będzie Arcybiskup Józef Michalik, były wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W dniu 8 października, w niedzielę o godz. 12.00 spotkamy się w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie przy ul. Bursztynowej. Odpustowej Eucharystii będzie przewodniczył Kardynał Stanisław Dziwisz, najważniejszy świadek pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

Niech Duch Święty prowadzi nas wspólną drogą na spotkanie Chrystusa, którego odnajdujemy w ramionach Matki Bożej, czczonej w Wąwolnicy, Chełmie i w Lublinie.

 

Wszystkim z serca błogosławię
Wasz Biskup Stanisław

Lublin, Wspomnienie Matki Bożej Królowej, 22 sierpnia 2023 r.