Kilka tygodni temu (październik 2011) zadzwonił do mnie Pan doc. dr Andrzej Wawryniuk, pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Za kilka dni wybierał się do Łucka na Ukrainie na konferencję poświęconą cudownemu obrazowi Matki Bożej Chełmskiej, by wygłosić referat na temat łask, jakich doznawali ludzie przez wieki, prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą przed Jej chełmskim wizerunkiem. To właśnie Pan Andrzej w 2000 roku przywiózł do Chełma informację, że zaginiony oryginał obrazu znajduje się niedaleko, tuż za naszą wschodnią granicą, w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku.

Obraz Matki Bożej ChełmskiejJeszcze tego samego dnia spotkaliśmy się obaj i po dłuższej rozmowie otrzymałem od Pana Andrzeja wiele materiałów (zdjęć i tekstów), które znacznie poszerzały moją wiedzę na temat chełmskiej ikony - jej historii i stanu aktualnego. Otrzymałem również zgodę, by materiały te wykorzystać i podzielić się nimi z szerszym gronem czytelników.

Poniżej zamieszczam fotografie i pierwszą część artykułu autorstwa Pana doc. dr. Andrzeja Wawryniuka, zatytułowanego „Cudowny Obraz Matki Boskiej Chełmskiej i jego historia w XX i XXI wieku”. Kolejne informacje będą umieszczanie na stronie internetowej sukcesywnie.

 

 

CUDOWNY OBRAZNajstarsza podobizna Matki Boskiej Chełmskiej MATKI BOSKIEJ CHEŁMSKIEJ
I JEGO HISTORIA W XX I XXI WIEKU
(Doc. dr Andrzej Wawryniuk)

We wrześniu 2000 r.  w Łucku, na Wołyniu podano, że poszukiwany od wielu lat obraz Matki Boskiej Chełmskiej znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej.  Ta zaskakująca informacja budziła wiele wątpliwości,  stąd też znając fakty sprzed roku (1999 przyp. aut.), czekałem na analizy, ekspertyzy, badania potwierdzające lub negujące rewelacyjne odkrycie.  W sześć lat po ukraińskich doniesieniach (2006 r.) w autentyczność obrazu nikt już nie wątpił.