Ogłoszenia duszpasterskie - 30.08.2020r. - XXII NIEDZIELA ZWYKŁA ROK A

1. Trwa Nowenna do Matki Bożej Chełmskiej. Zapraszamy codziennie do soboty włącznie na godz. 17.40.

2. Dziś na godz. 19.00 zapraszamy do bazyliki na oratorium Mesjasz Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu Orkiestry i Chóru Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Wstęp wolny. Koncert odbędzie się z okazji 255. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej, stulecia urodzin św. Jana Pawła II oraz w podziękowaniu za łaskę wyniesienia niebawem na ołtarze Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

3. We wtorek 1 września na godz. 9.00 zapraszamy na Mszę św. z racji rozpoczęcia nowego roku szkolnego w wyjątkowych okolicznościach pandemii oraz 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

4. Rozpoczynający się we wtorek nowy rok szkolny i katechetyczny jest okazją do przypomnienia obowiązującego prawa - każdego roku dzieci i młodzież składają deklaracje uczestniczenia w szkolnej katechezie. W ostatnich latach laicyzacja, której wynikiem jest słabnąca wiara wielu ochrzczonych, powoduje nieodpowiedzialne zachowania niektórych rodziców podpisujących zgodę, by ich córka albo syn nie uczestniczyli w lekcjach religii. Informujemy, że formacja religijna jest naszym obowiązkiem. Świadoma rezygnacja z niej powoduje powstanie przeszkód uniemożliwiających m. in. bycie świadkiem czy rodzicem chrzestnym. Pamiętajmy, że to rodzice wychowują dzieci, a nie odwrotnie.

5. Podręczniki do nauki religii możemy nabywać w księgarni Apostoł przy ul. Szkolnej.

6. Od jutra do czwartku zapraszamy do pomocy w pracach porządkowych przed odpustem - rano od godz. 9.00 i po południu od godz. 16.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą narzędzi.

7. Mając na uwadze nasze zdrowie, od 1 września br. Instytut Zdrowia CONCORDIA, zajmujący się promocją zdrowego stylu życia w oparciu o naukę Świętej Hildegardy – doktora kościoła, zaprasza do korzystania z konsultacji i zakupu produktów, po wcześniejszym umówieniu się. Instytut znajduje się w Ogrodzie Różańcowym . Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

8. W tym tygodniu przypadają pierwsze dni miesiąca. W I czwartek zapraszamy na godz. 17.30 na Nowennę do Matki Bożej Chełmskiej za powołanych do służby Bożej oraz w intencji o nowe powołania. W I piątek miesiąca spowiedź w bazylice podczas porannych Mszy św. Na godz. 16.00 zapraszamy na spowiedź dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV rozpoczynają obchody dziewięciu pierwszych piątków), a na godz. 17.30 dorosłych i młodzież, w tym uczniów klas VIII jako kandydatów do bierzmowania. Odwiedziny chorych odbędą się w piątek od godz. 9.00 i w sobotę. Tak jak ostatnio. W I sobotę o godz. 7.30 różaniec, o godz. 8.00 Msza św., a po niej piętnastominutowe rozważanie jednej z tajemnic.

9. Od piątku rozpoczynamy Triduum przed odpustem, którego mottem są słowa: Tobie, Maryjo, zawierzam. Poprowadzi je ks. dr Krzysztof Gałan, Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego w Kurii Lubelskiej. Przygotowania duchowe łączyć będziemy z Mszą św. o godz. 18.00. Codziennie po Eucharystii zapraszamy do rozarium na procesję różańcową z ikoną Matki Bożej Chełmskiej i apel maryjny. W tych dniach zachęcamy też do spowiedzi, by w czasie uroczystości odpustowych dać pielgrzymom możliwość wyspowiadania się. Wszak odpust wymaga łaski uświęcającej.

10. Pierwsza sobota miesiąca w naszym sanktuarium to od dziesięciu miesięcy spotkanie modlitewne dla mężczyzn ziemi chełmskiej – tzw. męski różaniec Rycerzy Maryi. Zapraszamy mężczyzn w każdym wieku od dziecka do starszego. Początek - Msza św. o godz. 8.00. Tym razem również wyjdziemy z modlitwą na ulice naszego miasta. Zapraszamy! Niech Cię, Bracie, nie zabraknie! Zaproś swoich znajomych! Potrzebujemy modlitwy mężczyzn silnych wiarą. Takie będą również rodziny. Potrzebujemy dziś obrony wiary.

11. W przyszłą niedzielę spotkanie formacyjne Rodziny Żywego Różańca zainicjowane Mszą św. o godz. 9.00.

12. Za tydzień w niedzielę na godz.17.00 zapraszamy przewodników sanktuaryjnych na spotkanie w sali nr 4.

13. W poniedziałek i wtorek odbędą się uroczystości odpustowe. Porządek podany jest na plakatach oraz stronie internetowej parafii. Ołtarz polowy usytuowany będzie przed wejściem do bazyliki. 7 września o godz. 18.00 odbędzie się procesja do ołtarza z ikoną Matki Bożej Chełmskiej. Mszy św. będzie przewodniczył ks. Biskup. Od godz. 21.00 rozpoczynamy nocny blok modlitewnego czuwania. Prosimy o przyniesienie świec. Zapraszamy na Apel, a po nim Drogę Krzyżową oraz modlitwę uwielbienia, którą w tym roku poprowadzi zespół Good God. O godz. 24.00 Pasterka Maryjna, którą sprawować będą rodacy i byli wikariusze. Mszy św. przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. Michał Myśliwiecki. O godz. 1.00 różaniec fatimski, a po nim procesja z lampionami w rozarium. Godz. 5.30 – godzinki, następnie Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.00. O godz. 9.00 Mszy św. z błogosławieństwem małych dzieci będzie przewodniczył ks. Biskup. Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Jeż z Tarnowa. Ważnym wydarzeniem na sumie, do którego przygotowujemy się w naszym sanktuarium już od 9 tygodni, będzie akt zawierzenia Jezusowi przez Matkę Bożą Chełmską naszego miasta i Ojczyzny. Dokona go nasz ks. Arcybiskup. Podczas Eucharystii pobłogosławione zostaną wieńce i róże, a po niej odbędzie się procesja eucharystyczna. O godz. 16.00 Msza św. z błogosławieństwem tornistrów i przyborów szkolnych, której przewodniczyć będzie ks. bp Ryszard Karpiński. Mszę św. kończącą uroczystości odpustowe o godz. 18.00 będzie sprawował ks. Krzysztof Gałan, który także wygłosi kazanie. Wszystkich wybierających się na Msze św. o godz. 9.00, 11.30, 16.00 i 18.00 prosimy o przyniesienie ze sobą róży jako szczególnego daru dla Maryi. Kwiaty te zostaną pobłogosławione w trakcie specjalnej modlitwy. Pozostawimy je w sanktuarium jako nasz dar. Zostaną one zasuszone, a następnie będą dołączane do obrazków z modlitwą do Matki Bożej Chełmskiej jako jej szczególny atrybut, przypominający cudowne uzdrowienie niewidomego dziecka za przyczyną Chełmskiej Królowej. Z nadzieją, że każdy kto z wiarą w orędownictwo Matki Bożej Chełmskiej będzie się uciekał, otrzyma zdrowie duszy i ciała. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. Róże będziemy mogli również zakupić w sanktuarium. Przypominamy, że trwa pandemia. Prosimy zatem o zachowanie odpowiedniej odległości, założenie maseczek i dezynfekcję rąk. Maseczki za dobrowolną ofiarę będą również do nabycia na terenie sanktuarium.

14. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a wszystkim Parafianom, Gościom, Sympatykom i Pielgrzymom szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.