Ogłoszenia duszpasterskie - 10.04.2022r. - NIEDZIELA PALMOWA

1. Dziś ostatnie Gorzkie Żale. Zapraszamy na godz. 17.00.

2. Dzisiejsza Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - najważniejszy czas w roku liturgicznym.

3. Dziś Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Początek o godz. 19.10 w Parafii pw. Rozesłania św. Apostołów. Zapraszamy. Prosimy o przyniesienie świec.

4. Palmy poświęcone w ubiegłym roku i wcześniej prosimy przynosić przez cały tydzień do bazyliki. W Wielką Sobotę spalimy je wraz z tarniną podczas błogosławieństwa ognia. Przypominamy, że uzyskany ze spalonych palm popiół zostanie wykorzystany w Środę Popielcową przyszłego roku.

5. Spowiedź w bazylice będzie trwać do środy codziennie od godz. 17.30 do 18.30. Zapraszamy wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogli wyspowiadać się wcześniej, jak również powracających z zagranicy.

6. Władze miasta zapraszają w środę 13 kwietnia na uroczyste obchody 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz upamiętnienie 12 rocznicy Tragedii Smoleńskiej. Początek Msza św. w Bazylice o godz. 9.00.

7. W środę na godz. 19.00 zapraszamy do sali różańcowej na konferencję przed chrztem.

8. W czwartek rozpoczynamy świętowanie Wielkanocy, wchodząc w okres Triduum Sacrum. Liturgia Wielkiego Czwartku - Wieczerzy Pańskiej z obmyciem nóg, upamiętniająca ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, będzie sprawowana o godz. 18.00. Po niej indywidualna adoracja w Ciemnicy do godz. 22.00.

9. W Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa, obowiązuje post ścisły. O godz. 8.00 zapraszamy do bazyliki na modlitwę ciemnej jutrzni, a cały dzień na adorację w Ciemnicy. Na godz.15.00 zapraszamy wszystkich do bazyliki na czuwanie w chwili śmierci Chrystusa. I w tym czasie rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17.00 Droga Krzyżowa. Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00. Ofiary złożone w czasie adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc św. w Ziemi Świętej. Po Liturgii rozpocznie się całonocne czuwanie wg następującego porządku:

 

Godz. Ulice
21-22 Lubelska, Krzywa, św. Mikołaja, Uściługska, Szkolna (Ruch Rodzin Nazaretańskich)
22-23 Sienkiewicza, Czarnieckiego, Młodowskiej, Słowackiego, Spółdzielcza, Wspólna (Rodzina Żywego Różańca)
23-00 Pocztowa, Siedlecka, Zamojska, Partyzantów, Mechaniczna, Wojsławicka, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (wszystkie grupy młodzieżowe)
00-01 Hrubieszowska, Mościckiego, Słoneczna, Pogodna, Południowa, Tęczowa (dorośli lektorzy)
01-02 Żwirki i Wigury, Jana Kazimierza, Wiejska, Katedralna, Graniczna, Bydgoska (Przyjaciele Oblubieńca)
02-03 I Pułku Szwoleżerów, Czackiego, Reymonta, Stephensona, Śląska (Wspólnota „Wolni w Chrystusie”)
03-04 Kolejowa, Jedność, Kińczyka, Czerwonego Krzyża, Okszowska, Starościńska (Oaza Dorosłych)
04-05 11 Listopada, ks. Piotra Skargi, Wileńska, Wołyńska (Rycerze Maryi)
05-06 al. Piłsudskiego, pl. Niepodległości (Legion Maryi)
06-07 Sympatycy naszego sanktuarium

 

10. W Wielki Piątek, 15 kwietnia o godzinie 20.00 na Placu Łuczkowskiego, odbędzie się Pasja 2022 Ecce Homo - Oto człowiek w reżyserii Konrada Smugi. Wielkopostne widowisko ma za zadanie przypomnieć sens nadchodzących świąt Wielkiej Nocy oraz zachęcać do refleksji nad własnym życiem i otaczającym światem. Autorzy tegorocznej Pasji położyli nacisk na obecną sytuację międzynarodową. Podczas wydarzenia artystycznego pojawi się wiele nawiązań i materiałów dotyczących wojny za naszą wschodnią granicą. Występom artystów towarzyszyć będą sceny ukazujące tragedię Ukraińców, brutalność rosyjskich agresorów oraz pomoc uchodźcom. Pasja 2022 ma przypomnieć nam, że pokój należy do najważniejszych wartości naszego świata. Wydarzenie poprowadzą: Marta Manowska i Łukasz Nowicki. W trakcie widowiska wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m. in. Krzysztof Cugowski, Halina Mlynkova, Szymon Wydra oraz wielka ukraińska gwiazda, zwyciężczyni Eurowizji 2016, Jamala Za oprawę muzyczną podczas koncertu odpowiada zespół muzyczny Piotra Dziubka. Widowisko jest nieodpłatne, zachęcamy do udziału. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika i będzie transmitowane przez telewizję. Będzie transmitowane na żywo na kanale drugim TVP2 Telewizji Polskiej, a także bezpośrednio po transmisji Drogi Krzyżowej z udziałem Ojca św. na kanale pierwszym TVP

11. W Wielką Sobotę na godz. 8.00 zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę - ciemną jutrznię przy Grobie Pańskim.

12. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 15.00 (co pół godz.). Woda święcona będzie przygotowana w wejściu do bazyliki.

13. Liturgia Wigilii Paschalnej - o godz. 20.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

14. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 Procesja Eucharystyczna, głosząca radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, oraz Msza św. Dzieci z klas IV zapraszamy w strojach komunijnych. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe - według porządku niedzielnego.

15. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. tak jak w niedzielę. W sanktuarium trwa całodobowa transmisja.

16. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy wielu Bożych łask, a wszystkim Parafianom i Gościom błogosławionego Wielkiego Tygodnia.