Wielki Piątek

Wielki PiątekWielki Piątek to dzień Krzyża. O godz. 18.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Ks. Karol Jędrusiak, który był głównym celebransem wraz z asystą wszedł w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej przeczytane zostało proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie odczytany został opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii, którą wygłosił ks. Tomasz Musiej, w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół polecał Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż został wniesiony przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem".

Na koniec odbyła się procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Przez całą noc w naszym kościele trwała adoracja.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Wielkiego Piątku.