Ogłoszenia duszpasterskie - 29.03.2020r. - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ROK A

1. Na stronie internetowej, w gazetce i na tablicy ogłoszeń znajdują się zalecenia duszpasterskie ks. Abpa Stanisława Budzika na czas trwania epidemii. Prosimy o zapoznanie się.

2. Przypominamy, że od 25 marca we wszystkich Mszach św. może uczestniczyć 5 osób, nie licząc kapłana i obsługi.

3. Wszystkie niedzielne Msze św. oraz wszystkie nabożeństwa o godz.17.30 i Msze św. wieczorne w dni powszednie oraz codzienna modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem o ustanie epidemii o godz.20.30 są transmitowane na kanale Youtube naszej parafii aż do odwołania. Na transmisję na żywo można wejść przez internetową stronę parafialną oraz fecebookową. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej zaistnienia. Jednocześnie przypominamy, że jest to dla większości z nas jedyna forma uczestnictwa we Mszy św. Dlatego bardzo proszę abyśmy nie tylko oglądali, ale uczestniczyli tak jak byśmy byli w kościele.

4. Dyspensa od niedzielnej Mszy św. wymaga od nas w zamian nałożenia czynów pokutnych lub miłosierdzia. Pamiętajmy o tym. Może to być np. duchowa adopcja przez modlitwę osoby na służbie przy chorych, pomoc materialna na zakup respiratora czy inne, czy pomoc osobie starszej, a nawet budująca rozmowa.

5. W naszym sanktuarium odprawiliśmy już nowennę różańcową oraz 9-ciu Mszy św. Rozpoczęliśmy w tym tygodniu 9 tygodniową nowennę do św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, którego relikwie posiadamy. Modlitwa ta odbywa się w każdy czwartek po Mszy św. o godz.8.00.

6. W tym tygodniu wypadają pierwsze dni miesiąca. Godziny nabożeństw pozostają bez zmian. W pierwszy piątek nie będzie Mszy św. o godz.16.30. W pierwszą sobotę miesiąca nabożeństwo będzie transmitowane na żywo. Godz. 8.00 Msza św. o 8.30 przed Najświętszym Sakramentem różaniec i 15 minutowe rozważanie w duchu wynagrodzenia za grzechy ludzkości przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Informacja dla mężczyzn Rycerzy Maryi, tym razem nie wyjdziemy na ulice. Proszę o uczestnictwo przez transmisję internetową. Weźmy wszyscy codziennie do ręki różaniec i nie bójmy się prosić Maryi o cud oddalenia pandemii.

7. W pierwszy piątek i sobotę oraz przed świętami nie będzie odwiedzin chorych w domach.

8. Kapłani służą w konfesjonałach w czasie sprawowanych Mszy św., a w dni powszednie od 17.30, lub można umówić się z duszpasterzem telefonicznie i droga mailową na indywidualna spowiedź. Spowiedź w bazylice i w zakrystii północnej. Nie będzie organizowanej spowiedzi przed świętami dla wszystkich. Zgodnie z zaleceniem ks. Arcybiskupa po ustaniu epidemii zostaną zorganizowane dni spowiedzi. Osobom, które nie będą miały możliwości przystąpienia do spowiedzi, przypominamy o możliwości wzbudzenia aktu żalu doskonałego za wszystkie popełnione grzechy, którego motywem nie jest lęk przed karą, ale miłość do Pana Boga. Taki akt przywraca łaskę uświęcającą w razie niemożności spowiedzi. Powiązany być winien z mocnym postanowieniem wyznania grzechów przy najbliższej okazji.

9. Za tydzień Niedziela Palmowa. Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i poświecenie palm będziemy obchodzić wewnątrz bazyliki, bez procesji.

10. Triduum Sacrum będzie odbywać się bez udziału wiernych w bazylice. We wszystkie dni będzie odbywała się transmisja przez internet.

• Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obrzędu obmycia nóg (mandatum).

• W Wielki Piątek w modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującym stanem epidemii.

• Cześć Krzyżowi będziemy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

• Przygotujemy ciemnicę i Grób Pański. Będą tak umieszczone by znajdowały się w zasięgu kamery

• Podczas Wigilii Paschalnej nie będzie poświęcenie ognia. W liturgii chrzcielnej zachowane zostanie jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Prosimy by w domach przygotować sobie świece.

• Zamiast procesji rezurekcyjnej na zakończenie liturgii kapłan udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem

• Woda święcona będzie przygotowana dla wiernych w małych buteleczkach.

11. Nie będzie poświecenia pokarmów na stół wielkanocny w kościele. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła.

12. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i dekoracje ołtarza możemy składać na konto parafialne. Numer konta: 79 2030 0045 1110 0000 0010 3540

13. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożych łask, a wszystkim Parafianom i Sympatykom sanktuarium szczęśliwego i zdrowego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.