1. We wtorek zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00, a po niej wspólną modlitwę o dar poczęcia dla małżonków borykających się z problemem niepłodności i starających się o dar potomstwa. Nabożeństwo poprowadzi ks. Marek – kapelan szpitala.

2. Dobiegają końca prace związane z malowaniem wnętrza bazyliki. Jeśli Bóg pozwoli, do wtorku chcielibyśmy już je zakończyć. W związku z tym zwracam się z prośbą o pomoc w pracach porządkowych zaplanowanych w środę 1 maja od godz. 9.00. Liczymy na mężczyzn w przenoszeniu i ustawieniu ławek oraz kobiety, które sprawią, że wszystko, co zakurzone, odzyska blask.

3. Od środy wszystkie wracamy ze Służbą Bożą do bazyliki. W środę rozpoczynamy maj. Zapraszamy każdego dnia od godz. 17.30 do uczestnictwa w nabożeństwie majowym.

4. W dni powszednie zamiast homilii będą czytane rozważania z historii nawiedzenia polskich parafii przez kopię Obrazu Jasnogórskiego, a właściwie jego pustych ram, pt. Nie ma Jej w obrazie, ale jest w sercach wiernych.

5. W środę też rozpocznie się peregrynacja kopii Ikony Matki Bożej Chełmskiej w domach naszych parafian. Zaczynamy od mieszkańców bloku nr 30 przy ul. Piłsudskiego. Zapraszamy wszystkich na Mszę św. o godz. 18.00, a zwłaszcza mieszkańców tego bloku, w jej trakcie pobłogosławione zostaną dwa obrazy - jeden dla nas, drugi - dla Parafii w Kumowie, z której przybędą z pielgrzymką wraz z ks. Proboszczem tamtejsi parafianie. Podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej w wielu domach rozmawialiśmy o peregrynacji kopii Ikony Matki Bożej Chełmskiej do rodzin naszych parafian. Inspiracją dla tego pomysłu jest powrót Obrazu Chełmskiej Madonny ze zwycięskiej bitwy pod Beresteczkiem w XVII w. (przyjmuje się, że była to pierwsza peregrynacja obrazu maryjnego w naszej Ojczyźnie). To wydarzenie stało się impulsem do trwającej od 2020 r. peregrynacji Ikony Chełmskiej po parafiach (czterdziestu trzech do chwili obecnej). Na posiedzeniu Rady Parafialnej podjęto decyzję - równie historyczną - by po raz pierwszy do naszych domów przybyła Matka Boża Chełmska. Naszym pragnieniem jest zawierzenie każdej rodziny Maryi oraz odnowa duchowa i moralna w ramach przygotowań do stulecia istnienia parafii, które przypada w roku 2031. Mamy więc siedem lat i tyle nam potrzeba, biorąc pod uwagę liczbę rodzin przyjmujących kapłanów z wizytą duszpasterską. Kiedy będzie zbliżał się czas peregrynacji obrazu do naszego bloku lub domu, odpowiednio wcześniej zapuka do nas koordynator peregrynacji tej części parafii z listem ks. Proboszcza informującym o tej inicjatywie duszpasterskiej, a jednocześnie z zapytaniem, czy rodzina chce przyjąć obraz (ustalając jednocześnie datę). Obraz będzie przebywał w naszych domach dobę. Niektórzy pracują, niektórzy są słabsi kondycyjnie, niech to nie będzie jednak przeszkodą w przyjęciu Ikony Chełmskiej Pani. Poświęcimy tyle czasu na modlitwę rodzinną czy osobistą, ile będziemy mogli. Wraz z obrazem przyjmujący otrzymają specjalnie przygotowany modlitewnik z tekstami modlitw i pieśni o Matce Bożej Chełmskiej oraz pendrive z melodiami do nich. Po zakończeniu peregrynacji w bloku rodziny będą zapraszane na Mszę św. dziękczynną za dar peregrynacji. Bardzo zależy mam na tym, by każda rodzina miała w swym domu obraz z wizerunkiem naszej Chełmskiej Matki. Wtedy na tej Eucharystii odbyłoby się błogosławieństwo tych obrazów - duży ich wybór znajdziemy w naszej kawiarence. Jednocześnie przypominamy, że w trakcie peregrynacji nie zbieramy żadnych ofiar. Jedynym darem ma być oddanie się każdej rodziny Bogu przez Maryję. Niech Matka Boża Chełmska prowadzi nas.

6. Od 1 maja przez cały długi weekend oraz do wakacji każdej soboty i niedzieli otwarte będą krypty, punkt widokowy na dzwonnicy, a od połowy maja piękne, odrestaurowane piwnice dwukondygnacyjne, znajdujące się w klasztorze pobazyliańskim. W dolnej kondygnacji znajduje się wewnętrzna studnia, z której w XVII wieku korzystali zakonnicy. Do piwnic dostać się można tunelem, który łączy bazylikę z klasztorem, lub wejściem od strony rosarium. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

7. Czynna będzie również kawiarenka, w której od maja będą w sprzedaży lody gałkowe. Ponieważ pojawiają się zapytania, a czasem niegrzeczne komentarze na forach publicznych lub osobiście pod adresem ks. Proboszcza, pragniemy poinformować, że od początku istnienia kawiarenki, a więc od siedmiu lat, jej działalność została zgłoszona w Urzędzie Skarbowym, natomiast rozliczenia prowadzi Biuro Rachunkowe p. Czesława Jagiełły.

8. Czwartek jest dniem flagi narodowej, zachęcamy więc, by ją wywiesić przy naszych domach.

9. W piątek uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Porządek Mszy św. tak jak w niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 będziemy modlili się w intencji Ojczyzny. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. płk Wiesław Kondraciuk.

10. W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek miesiąca. Serdecznie zapraszamy na godz. 17.30 na modlitwę za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej.

11. W pierwszy piątek spowiedź podczas każdej Mszy św. Odwiedziny starszych oraz chorych w domach wg ustalonych dni i godzin.

12. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające za grzechy i bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi. Początek - różaniec o godz. 7.30, następnie Msza św. o godz. 8.00 oraz rozważanie jednej z tajemnic różańca. Przypominamy też o możliwości odprawienia pięciu pierwszych sobót miesiąca tym, którzy z tej łaski nigdy jeszcze nie skorzystali.

13. W sobotę też różaniec ulicami miasta dla Rycerzy Maryi Ziemi Chełmskiej. Serdecznie zapraszamy do bazyliki wszystkich mężczyzn - mężów, ojców z synami, młodzież męską. Początek Mszą św. o godz. 8.00.

14. W sobotę o godz. 10.30 w bazylice Mszy św. będzie przewodniczył ks. Biskup, udzielając święceń diakonatu czterem alumnom, wśród których jest nasz kleryk Cyprian Łuszczyk. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy jeszcze w takiej nie uczestniczyli. Zapraszamy też chłopców, którym pojawiają się myśli o pójściu do seminarium. Natchnień nie można lekceważyć.

15. W niedzielę za tydzień odpust w Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Suma odpustowa o godz. 12.00. Natomiast w Rudzie - Hucie suma o godz. 12.30. Ks. Proboszczowie serdecznie zapraszają.

16. W ostatnim czasie zwolniły się cztery miejsca na pielgrzymkę do Włoch w dniach 26 czerwca - 3 lipca. Osoby zainteresowane zapraszamy do zakrystii lub kancelarii.

17. Składamy serdeczne Bóg zapłać! za ofiary składane dziś na tacę oraz wszystkie, które w ostatnim czasie wpłynęły na potrzeby malowania bazyliki.

18. Solenizantom nadchodzącego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, wszystkim zaś Parafianom, Gościom i Sympatykom naszego sanktuarium szczęśliwego tygodnia pod opieką Matki Bożej Chełmskiej.